Adet Düzensizliği Nedenleri ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Sonuçları

Adet düzensizliği, âdet kanamasının normal periyodunun haricinde olması yani regl dönemlerinin beklenenden önce ya da sonra gelmesi,
det kanamalarının beklenenden önce olması polimenore, beklenilen ay çağından sonra olması oligomenore olarak tanım edilmektedir.

Adet arası kanamalar ise "metroraji" (Ara kanama) olarak bilinmektedir.

Regl Dönemlerinin pıhtılı olması döneminde parça düşürme

Adetlerin normalde fazla miktarda olması "hipermenore" olarak tanım edilir. Regl Dönemlerinin pıhtılı biçimde olması da normalden fazla miktarda meydana geldiğini yani hipermenore durumunu gösterir. Zira normalde adet kanı arasında pıhtı hücreleri olmadığından adet kanı pıhtılaşmaz.

Regl Dönemlerinin bunaltıcı ve sıkıntılı olarak geçmesi.

Adetlerin yüklü biçimde ağrılı geçmesine dismenore ismi verilir. Dismenorenin organik ya da organik olmamış fazla çok fazla nedenleri vardır.

Adetlerin normalden uzunca sürmesi.

Normalde âdet kanaması 2-8 gün aralarında sürer ve kesilir. Reglin 8 günden uzunca sürmesi "menoraji" olarak tanım edilir ve normal değildir.

Det kanaması ile eş manalı kelimeler nelerdir?

Det kanamaları mens, regl, menses, siklus benzeri tabirler ile medikal sahada tanım edilirken halkımız aralarında ay durumu ve periyod benzeri terimler yanı sıra renkli olmak benzeri tabirlerle de anılmaktadır.

Det kanaması düzensizlikleri ne biçimde olur?

Organik asıllı adet (Regl) düzensizlikleri: Üreme organları ile alakalı farklı problemlerden kaynaklanır. Rahimde miyom, polip, tümör ya da over kistleri benzeri sorunlar bu çeşit adet düzensizliklerinin sebebidir ve ortalama %25 sık sık görülür.

Disfonksiyonel uterin kanamalar: Yapısal bir problem olmaksızın, sadece hormonsal problemlere ilişkili adet düzensizlikleridir ve ortalama %75 sık sık görülür. Bir aritmik âdet kanamasının sebebini hormonsal bozukluğa sokabilmek amaçlı diğer organik sebeplerin ekarte edilmesi gerekir. Yeniden, bilhassa ergenlik çağı öncesi ya da menopoz sonrası vaginal kanamalar, kesinlikle araştırılması gerekli olan önemli durumlardır.

Organik asıllı adet düzensizliği neden olur?

Düzensiz vaginal kanamanın hormonsal olmamış nedenleri arasında; cinsel organlardaki travmalar, döl yatağı ya da döl yatağı ağzı iltihapları, döl yatağı myomları, adenomyozis ya da döl yatağı iç zarının iyi huylu ya da kanser türü hastalıkları sayılır. Düzensiz vaginal kanaması olan kadınlarda yaş önemlidir. 40 yaş öncesi olan aritmik kanamalar çoğunlukla hormonsal nedenlere ilişkili iken 40 yaş ardından hormon dışı sebeplerle olma ihtimali yüksektir. Rahim içi araç kullanımı, doğum muayene hapları, ten altı korunma implantları ya da aylık-üç aylık doğum muayene iğneleri kullanımı da aritmik vaginal kanama yapabilir. Gebeliğin az, dış hamilelik, mol hamileliği benzeri erken dönem komplikasyonları da vajinal kanama şikâyeti yapabilir.

Adet düzensizliği jinekolojik olarak nasıl değerlendirilir?

Öncelikle aritmik âdet kanaması yakınması kesinlikle bir kadın hastalıkları uzmanı (Jinekolog) aracılığıyla değerlendirmelidir. Muayene sırasında kanamaya sebep olabilecek etmenler tek tek gözden geçirilir. Vagina, döl yatağı, yumurtalıklar değerlendirilir. Jinekolojik ultrason ile döl yatağı ve yumurtalıklara ilgili tümör varlığı araştırılır. Benzer formülle döl yatağı iç zarının kalınlığı ölçülür. 40 yaş sonrası kanamanın bariz bir nedeni saptanamamışsa döl yatağı iç zarından biyopsi yani parça alınarak patolojiye sevk edilmesi gerekebilir. Bu biçimde döl yatağı iç zarının yapısı mikroskobik olarak değerlendirilir, döl yatağı kanserleri yönünden araştırılır.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Aşağıdaki listede adet düzensizliğine yöntem açan birtakım durumlar ve sıhhat koşulları yer alıyor. Fakat bu listede bulunmayan birtakım diğer rahatsızlıklar adet düzensizliğine yöntem açabilir. Bu nedenle, sıkça adet düzensizliği yaşıyorsanız alt kısmında yatan nedenin kesin olarak belirlenebilmesi ve uyumlu tedavinin gerçekleştirilebilmesi amaçlı bir doktora görünmelisiniz. Adet düzensizliğinin birtakım nedenleri şu biçimde sıralanabilir:

Stres: Aşırı kilo alma ya da zayıflama, yetersiz beslenme ve az kalorili diyet programları, egzersiz rutininde yapılmış olan değişiklikler, gerginlik, sıhhat sorunları, gezi ve gündelik hayatı etkileyen değişiklikler adet düzensizliğine yöntem açabilir.

Doğumu Kontrol Eden Haplar: Doğum muayene haplarının birçok östrojen ve progestin hormonlarının bir kombinasyonunu içeren. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği engeller. Doğum muayene hapı kullanmak ya da bırakmak adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzeninin sağlanması, hap bırakıldıktan sonra 6 ayı bulabilir. Sadece progestin içeren doğum muayene hapı kullananlar adet (Regl) içlerinde kanama yaşayabilirler.

Uterin Polipleri ya da Miyomları: Döl yatağı polipleri, rahmin iç tabakasında görülen minik oluşumlardır. Miyomlar ise döl yatağı duvarına yapışık halde yer alan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm'den 10-15 santime denli olabilir. Miyomlar çoğunlukla iyi huyludur fakat bunaltıcı kanamalara ve ağrıya yöntem açabilirler. Miyom büyüklüğüne ilişkili olarak mesane ve makata baskı yapabilir.

Adet Düzensizlikleri Rehabilitasyonu

Kanamanın nedeni üreme uzuvlarından kaynaklanmakta ise yani hormon düzensizliği değilse, iyileştirme nedene yönelik olarak yapılır. Mesela rahimde kocaman miyom ya da kanser varsa hasta ameliyat edilmelidir. Böylece rahmin ameliyatla alınması sonucu olarak bireyin şikâyeti de son bulacaktır (Histerektomi operasyonu).

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Dönemi Hesaplama Yöntemi

Adet Dönemi Hesaplama Yöntemi

Sık Adet Görme Nedenleri

Sık Adet Görme Nedenleri

Hamileyken Adet Olunurmu?

Hamileyken Adet Olunurmu?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Düzenleyici Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adet Düzenleyici Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aspirin Adet Söktürür mü?

Aspirin Adet Söktürür mü?

Adet Dönemi Kaç Gün Sürer?

Adet Dönemi Kaç Gün Sürer?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Kanı Nedir?

Adet Kanı Nedir?

Güncel

Adet Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?